System mobilny Android

Android to system operacyjny dostosowany do używania na urządzeniach mobilnych (telefonach komórkowych, smartfonach, tabletach). System ten wywodzi się z rodziny Linuxa i został oparty na systemie operacyjnym GNU oraz typowym jądrze Linuksowym. W 2005 roku Androin Inc, wówczas niewielka firma ze słonecznej Kaliforni, została kupiona przez Google. Jest to najpopularniejszy system mobilny na świecie.

Pierwsza komercyjna wersja systemu Android (1.0) została wydana we wrześniu 2008 roku. Do tej pory oddano już do użytku 9 wersji tego systemu.
Nazwy kolejnych aktualizacji to: Apple Pie, Banana Bread, Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat. Jak widać Android przypodobał sobie nazwy słodkości – brzmi smacznie. Obecnie oczekujemy na premierę Androida L – planowana jest na jesień tego roku. Najnowsza wersja systemu będzie nazywała się Android 5.0 Lollipop – producenci obiecują, że będzie to największa zmiana w oprogramowaniu od 2011 roku.

Oprócz tego systemu na rynku jest również dostępny iOs – system mobilny od firmy Apple działający tylko i wyłącznie na jej produktach czyli iPhonach, iPadach i iPodach touch. Wśród użytkowników urządzeń mobilnych stale trwają dyskusje na temat który system jest lepszy ale do tej pory nikt nie postawił jasnej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno jeden jak i drugi system ma swoje plusy i minusy.

About the Author: admin

Leave A Reply